College Committees

2021-2022 Committees

(Chairs given in bold type)

The Herbert Graduate Academic Council is the faculty body that reviews, discusses and recommends to the entire Herbert faculty changes to graduate-level courses, curricula and policy.  Each academic program may have a representative selected by the department head.

Dr. Bill Klingeman
Dr. Carrie Stephens

Dr. James Larson
Dr. Lannett Edwards
Dr. Xiaofei (Philip) Ye
Dr. Jaehoon Lee
Dr. Bonnie Ownley
Dr. Toni Wang
Dr. Lisa I. Muller
Dr. John Stier

Dr. David White
TBD – Graduate Student
TBD – Graduate Student

Plant Science
Agricultural Leadership, Education & Communications
Agricultural & Resource Economics
Animal Science
Biosystems Engineering
Environmental & Soil Science
Food Science
Food Science
Forestry, Wildlife & Fisheries
Office of the Dean and ex officio ref to the UT Graduate Council
AgResearch
TBA
TBA

Minutes and Documents:

2018

2017

2016

2015

2014

The Herbert Undergraduate Academic Council is the faculty body that reviews, discusses and recommends to the entire Herbert faculty changes to undergraduate-level courses, curricula and policy.  Each academic program may have a representative selected by the department head.  The Herbert Student Council executive committee selects two student representatives.

Dr. Jennifer Richards

Mr. Jon Walton
Dr. Cheryl Kojima
Dr. Daniel Yoder
Mr. Charlie Parker
Dr. Sean Schaeffer
Dr. Kevin Moulton
Dr. Vermont Dia
Dr. Emma Willcox
Mr. Andrew Pulte
Dr. Emma Willcox
Dr. Brent Lamons
Dr. Adam Willcox
Dr. John Stier
TBD – Undergraduate Student
TBD – Undergraduate Student

Agricultural Leadership, Education & Communications
Agricultural & Resource Economics
Animal Science
Biosystems Engineering
Construction Science
BESS
Entomology & Plant Pathology
Food Science
Forestry
Plant Sciences
Wildlife & Fisheries Science
Office of the Dean
Smith International Center
Office of the Dean
TBD
TBD

Minutes & Documents

2020

2019

2018

2017

2016

2015

Curriculum Proposals

The Recruitment Committee is responsible for exchanging ideas, event information among the departments and the Office of the Dean, and serves as a communication conduit for the exchange of information and prospective student names/contact information between the Office of the Dean and the academic units.

Ms. Cassie Johnson
Mr. Andrew Sherfy
Mrs. Jessy Shanks
Dr. Sharon Lean-Philippe
Mr. Jon Walton
Ms. Molly Albin
Dr. Andrew Pulte
Dr. Carrie Stephens

Office of the Dean
Biosystems Engineering & Soil Science
Animal Science
Forestry, Wildlife & Fisheries
Agricultural & Resource Economics
Food Sceince
Plant Sciences
Agricultural Leadership, Education & Communications

The Herbert Scholarship Committee reviews scholarship applications and makes awards.  They coordinate with departmental scholarship committees.

Mrs. Jessy Shanks
Ms. Lacey Johnston
Dr. Karen DeLong
Mr. Jon Walton
Dr. Daniel Yoder
Mrs. Karen Jones
Dr. Andrew Pulte
Ms. Cassie Johnson

Animal Science
Animal Science
Agricultural & Resource Economics
Agricultural & Resource Economics
Biosystems Engineering & Soil Sciences
Food Science
Plant Sciences
Office of the Dean

The Herbert Honors Committee oversees the College’s Honors Program with representatives serving as the liaison between the Committee and the departments and the students.

Dr. John Stier
Dr. Seong-Hoon Cho
Dr. David Golden
Dr. Matthew Gray
Dr. Michael Ross
Dr. Christopher Stripling

Dr. Douglas Hayes
Dr. Cheryl Kojima
Dr. Mark Windham

Office of the Dean
Agricultural & Resource Economics
Food Science
Forestry, Wildlife & Fisheries
Plant Sciences
Agricultural Leadership, Education & Communications
Biosystems Engineering & Soil Sciences
Animal Science
Entomology & Plant Pathology

​The Dean of Libraries Advisory Committee asks each dean to select two student representatives from each college.  The committee is advisory to the Dean of Libraries.

Charles Harrison (UG)
Dalton Teel (UG)

Food and Agricultural Business
Agriculture Communications

​The Provost asks each dean to select one or two student representative(s) from their college (based on enrollment). The Committee is advisory to the Provost.

Alexis Clark (UG)

Agricultural Leadership, Education & Communications

Andrew Sherfy (2021)
Don Hodges (2020)
Dr. Christopher Stripling (2019)

Jaime Ragos (student rep)

Biosystems Engineering & Soil Science
Forestry, Wildlife & Fisheries
Agricultural Leadership, Education & Communications
Herbert